Słusznie, że boimy się boreliozy (choroby odkleszczowej), gdyż może ona mieć bardzo poważne następstwa, powikłania, ze śmiercią włącznie. Jednak nie można poprzestać na strachu. Trzeba się chronić przed kleszczami i bakteriami znajdującymi się w jego wnętrzu. Boreliozą można się zarazić przez ugryzienie kleszcza, który jest nosicielem krętków Borrelia. Nie każde ugryzienie przez kleszcza wywoła boreliozę, ale zawsze lepiej jest zrobić profilaktyczne badania.

DIAGNOSTYKA BORELIOZY :

Badania serologiczne – oznaczanie przeciwciał przeciw Boreliozie w klasie Ig G ,,stare zakażenie’’/ Ig M ,,świeże zakażenie’’

CENA ZA KLASĘ TYLKO 32,00 zł

Badania serologiczne oznaczania przeciwciał Ig G / Ig M są najbardziej wygodnym rozwiązaniem dla rutynowych badań diagnostycznych. Zalecane są w pierwszym etapie diagnostyki serologicznej jako metody przesiewowe. Pozytywne wyniki testu przesiewowego powinny być zweryfikowane testem typu Western-Blot.

Wynik badania serologicznego zależy od stadium choroby, czasu występowania objawów i ewentualnych terapii antybiotykowych.

Pozytywnych wyników badań serologicznych można oczekiwać najwcześniej w 3-4 tyg. od zakażenia

Borelioza p/c IGM ( wczesne zakażenie ,,świeże zakażenie’’ )

Najwyższe stężęnie przeciwciał Ig M osiągają w okolicach 3-6 tygodnia od ekspozycji. W przypadku wyników dodatnich zaleca się potwierdzenie diagnozy za pomocą metody Western-Blot.

Borelioza p/c IGG ( późne zakażenie ,,stare zakażenie” )

Najwyższe stężęnie przeciwciał Ig G osiągają w okolicach 4-6 miesiąca od ekspozycji. W przypadku wyników dodatnich zaleca się potwierdzenie diagnozy za pomocą metody Western-Blot.