Dietetyk

  • Dietetyk

Oferujemy Państwu konsultacje dietetyczne dla dzieci i dorosłych.

Nasza oferta zawiera:

  • Poradę dietetyczną na temat interesujących Cię aspektów odżywiania
  • Analizę składu ciała.
  • Diagnozę żywieniową
  • Indywidualną dietę w określonych chorobach i dolegliwościach.
  • Dietę niskokaloryczną (odchudzanie).
  • Indywidualną dietę bądź zalecenia dietetyczne podczas ciąży i karmienia.

Jeżeli zwykła porada nie jest dla Ciebie wystarczającą formą pomocy i chcesz w sposób bardziej wnikliwy przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym (które, być może, w konsekwencji zdecydujesz się zmienić) – możesz uzyskać pomoc w procesie kształtowania świadomej postawy żywieniowej. Taki proces obejmuje dwa lub trzy spotkania i zazwyczaj przebiega w następujący sposób:

Pierwszy krok – polega na obserwacji Twoich nawyków żywieniowych. Krok ten obejmuje kilkudniowy zapis spożywanych posiłków (pobierz dzienniczek odżywiania).

Drugi krok – to spotkanie w moim gabinecie dietetycznym w Legionowie – poproszę Cię o zabranie ze sobą Twojego dzienniczka. Podczas naszego pierwszego spotkania będziemy rozmawiać o Twoich problemach związanych z odżywianiem oraz będę chciała dokładnie poznać Twoje oczekiwania odnośnie pomocy, którą chcesz otrzymać w poradni dietetycznej. W zależności od Twoich oczekiwań podejmiemy kolejny krok, który będzie najbardziej satysfakcjonującą dla Ciebie formą pomocy. Na tym etapie zaproponuję Ci trzy możliwe rozwiązania, z których każde, choć w różnym stopniu, ma służyć rozwojowi Twojej świadomej postawy żywieniowej.

Pierwsza propozycja jest zwykłą poradą (podczas pierwszego spotkania) połączoną z analizą Twoich nawyków żywieniowych – uzyskasz wtedy informację, które charakterystyczne dla Ciebie zwyczaje dietetyczne wymagają modyfikacji, które błędy dietetyczne (jeśli takie znajdziemy) są szczególnie niebezpieczne w Twoim przypadku oraz jakie są ich konsekwencje (nie zawsze widoczne „gołym okiem”). Otrzymasz zalecenia oraz wskazówki dietetyczne adekwatne do problemu, z którym przychodzisz.

Inną formą pomocy, na którą możesz się zdecydować na tym etapie jest głębsza analiza Twojej dotychczasowej diety, połączona z wykorzystaniem specjalnie do tego celu skonstruowanego programu komputerowego (program do oceny żywienia wydany przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie w 2009r), który umożliwia dokładne oszacowanie ilości kalorii, zawartości składników odżywczych, witamin oraz minerałów w codziennej diecie. Taka analiza, poprzez porównanie z normami, pozwala dokładnie i precyzyjnie określić wszelkie niedobory, pozwala ocenić czego i ile jest za dużo (np. kalorii), co należy zmodyfikować i w jaki sposób. Tak wnikliwa analiza pozwala z matematyczną dokładnością ocenić błędy dietetyczne oraz poznać ich konsekwencje na poziomie biologicznego funkcjonowania organizmu. Wszystko po to, aby świadomie kontrolować swoją dietę. W tym przypadku umawiamy się na kolejne spotkanie, podczas którego otrzymasz szczegółową informację zwrotną, indywidualne zalecenia oraz wzorcowy plan posiłków.

Jeżeli Twoim oczekiwaniem będzie dodatkowo (w kroku drugim) uzyskanie specjalnie dla Ciebie przygotowanej diety – po określeniu Twoich preferencji pokarmowych, przygotuję dla Ciebie jadłospis, który pomoże Ci w nauce odżywiania zgodnego z celem, który chcesz osiągnąć.

Jeżeli borykasz się z nadwagą lub otyłością od lat, a podejmowane próby odchudzania nie przynoszą efektów – zaproponuję Ci specjalnie w tym celu opracowany program postępowania psychodietetycznego, będący bezpieczną drogą ku gruntownej zmianie w Twoim życiu.

Którąkolwiek z form pomocy wybierzesz, będzie mi zależało, aby Twoja ewentualna zmiana postawy żywieniowej była wyłącznie Twoim wyborem, opartym na uzyskanej wiedzy oraz świadomości. Moim zadaniem jest wspierać Cię na drodze ku Twojej zmianie.

Anna Wiewiórska – psychodietetyk

Lekarze